مقاله

با کارتریج و کارکرد آن آشنا شوید

88

ازجمله دستگاه هایی که امروزه در هر سازمان و اداره ای می توان یافت، پرینتر و یا دستگاه چاپ است که می توان آنرا بر اساس نوع عملکرد و کارایی به دسته های مختلفی تقسیم بندی کرد. به مواد مصرفی در پرینترهای جوهر افشان، جوهر و در پرینترهای لیزری پودر و یا اصطلاحا تونر گفته میشود. محفظه ای که تونر و جوهر در آن قرار میگیرد، کارتریج نامیده میشود.

در پرینترهای لیزری دستور پرینت روی کاغذ بوسیله پودر و یا همان تونر و بوسیله درام کارتریج انجام میپذیرد ولی در پرینتر های جوهر افشان، انتقال دستور پرینت توسط جوهر و بوسیله هِد کارتریج روی کاغذ منتقل میگردد. هد و درام، در کارتریج های جوهری و لیزری وظیفه انتقال اطلاعات و چاپ آنها روی کاغذ را بوسیله مواد مصرفی عهده دار میباشند

کارتریج های لیزری دارای ۲ بخش اصلی تونر و درام هستند. این دو بخش در برخی از دستگاه ها در یک کارتریج و در برخی دیگر بصورت مجزا یعنی هر کدام در یک کارتریج مورد استفاده قرار میگیرند.

کارتریج های جوهرافشان نیز به همین صورت می باشد. در برخی از دستگاه ها جوهر و هد، هر دو در یک کارتریج و در برخی دیگر بصورت جدا از هم قرار دارند.جالب است بدانید وجود چهار رنگ اصلیِ مشکی، آبی، قرمز و زرد در تمامی پرینترهای رنگی الزامیست و تمامی رنگهای دیگر از تلفیق این چهار رنگ ساخته میشوند. این چهار رنگ در برخی از پرینترها داخل ۲ کارتریج هستند یعنی یک کارتریج رنگی که شامل هر سه رنگ آبی، قرمز و زرد می باشد در کنار یک کارتریج مشکی مورد استفاده قرار می گیرد

در این کارتریج ها، هِد غالبا روی خود کارتریج قرار دارد. در برخی دیگر از پرینتر ها این چهار رنگ داخل ۴ کارتریج مجزا مورد استفاده قرار میگیرند یعنی هررنگ در یک کارتریج مجزا تعبیه شده است. در این نوع پرینترها هِد از کارتریج جدا میباشد.

بعضی از پرینتر ها نیز دارای ۶ کارتریج میباشند که علاوه بر ۴ رنگ اصلی از دو رنگ اصطلاحا فوتو نیز استفاده می کنند. این دو رنگ همان آبی و قرمز کمرنگ هستند که در اصطلاح تحت عنوان فوتو سیان (Cyan) و فوتو مجنتا(Magenta) نامیده می شوند. این پرینتر ها معمولا برای مصارف عکاسی و با عنوان فوتو اسمارت در میان کاربران شناخته شده اند.

 

تونر کارتریج چیست؟

555

شارژ کارتریج پرینتر و تمامی دستگاه های لیزری توسط پودری به نام تونر انجام میشود. تونر نوعی پودر است که از فشردگی و غلظت بالا برخوردار است.

تونر مورد استفاده در شارژ کارتریج پرینترهای لیزری رنگی بصورت تونرهای مشکی، آبی، زرد و قرمز میباشد. ترکیبات کلی جهت تولید پودر تونر شامل پودر کربن ، اکسید آهن ، رزین پلی استر و چند پلمیر مخصوص میباشد. تولید کنندگان زیادی در جهان مشغول تولید تونرهستند. شرکتهای سازنده اصلی، تونر ساخته شده توسط خودشان را درون کارتریج ریخته و به همراه کارتریج بفروش می رسانند. اما سایر تولید کنندگان ، تونر ساخته شده را در بسته بندیهای مختلف بفروش می رسانند.

متخصصان شارژ کارتریج با خرید انواع تونرهای لیزری و با توجه به نوع فرمول هر یک از تونرها آنرا در کارتریج مخصوص آن تونر شارژ می کنند.

چگونه آلودگیهای ناشی از تونر را پاک کنیم؟

  • شستن تونر با آب گرم باعث جذب تونر در آن محل میشود.
  • تونر ذوب شده  به دست می چسبد و باید توسط حلال پاک شود.
  • تونررا که به پوست و لباس چسبیده است را میتوان با آب سرد شست.
  • تونر ذوب شده اگر بر روی لباس قرار گیرد به راحتی پاک نمی شود.
  • تونر در عین حال که یک ماده پر مصرف میباشد یک ماده سمی و مضر نیز می باشد.

 

درباره محمد اکبری

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است

پاسخ دهید